Konya 1 Şubesi

YKS SONUÇLARI VE SOSYAL MEDYADAN EĞİTİM YÖNETİMİ

YKS sonuçlarıyla ilgili yayınlanan istatistiklerde, her yıl sıfır çeken öğrenci sayısının giderek arttığı, her ders için net sayılarının da oldukça düştüğü dikkat çekti. Buna paralel olarak, sosyal medyada eğitim çalışmaları ile ilgili algı oluşturma çabası uzun süre devam etti. Üstelik okullarımızın MEB tabanlı internet ağları bu sosyal medya unsurlarını engellediği halde mobil ya da özel ağlardan bu çalışmalar yapıldı. Hâlbuki okulların web sayfaları tanıtımlar için yeterliydi.

Sendika başkanı olarak eğitim çalışanlarımızdan bize iletilen en önemli sorun ise, sürekli sosyal medya paylaşımları istenmesinin öğrenciye, veliye ve eğitime katkı sağlamadığı; enerjimizin boşa harcandığı şeklindeydi. Hatta eleştiri kültürünün yok olduğu, herhangi bir eleştirel bakış paylaşımı yapan eğitim çalışanlarının, yetkililer tarafından aranıp paylaşımlarının kaldırılması istendiği bilgileri de defalarca kez bize iletildi.

Sahadaki sorunları paydaşımız olan yöneticilere ilettiğimizde, bazı yöneticilerce sorunları ileten sendika başkanı değil, ne emredilirse yapması gereken eğitim çalışanı şeklinde algılandığımızı gördük. Sonuç olarak sosyal medyadan yapılan algı çalışmaları ile başarının artmadığı, aksine her geçen yıl daha da düştüğü ortaya çıktı. Tam biz bu değerlendirmeleri yaparken bakan değişikliği gerçekleşti. Yeni bakanımızdan sanal değil gerçek sorunların çözümü konusunda öğrenciye dokunan, eğitim çalışanlarının isteklerini dikkate alan, paydaşlarına değer veren yaklaşımları bekliyoruz.

Mehmet BİLİR

Eğitim-Bir-Sen Beyşehir İlçe Başkanı