Konya 1 Şubesi

"ÖZGÜRLÜK DEĞİL AÇIKÇA KÜSTAHLIK"

Memur-Sen Konya İl Temsilciliği, Hz. Muhammed (S.A.V) 'e ilişkin sözde karikatürlere, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron 'un fikir özgürlüğü adına sahip çıkmasına ve Müslümanları aşağılamasına tepki göstermek için, Basın açıklaması yaptı.

Memur-Sen ‘in 81 ilde eş zamanlı düzenlediği basın açıklaması, Konya Valiliği ‘nin salgın nedeniyle aldığı tedbirleri gereği, sendika binasında bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Memur-Sen Konya İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Nazif Karlıer 'in yanı sıra, diğer sendika yöneticileri katıldı. Karlıer, Avrupa 'da yabancı düşmanlığının, ırkçılığın ve İslamofobinin, Avrupa aklını esir aldığını, çoğulculuk söylemlerinin sırçasının döküldüğünü ve aşırı sağ siyasetin de ürettiği politikaların siyaseti belirler hale geldiğini kaydetti. “Karlıer, insanlığın inançlarını hedef almak özgürlük değil, küstahlıktır. Avrupa ’daki kimi siyasetçilerde olduğu gibi, Macron ‘da kirli siyasetine malzeme aramaktadır” dedi. “Macron ’un, sözde ifade özgürlüğü adı altında, doğrudan insanların inançlarına saldıran ve neresinden bakarsanız bakın kin, nefret ve terörle şekillenmiş zihinler tarafından çizilmiş karikatürlere sahip çıkarak, teröre ve kine ortak olmaktadır” diyen Memur-Sen Konya İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Nazif Karlıer, şunları kaydetti: “Son birkaç aydır, ısrarla İslam ve Müslümanlar üzerinden güç devşirmeye çalışan, deyim yerindeyse, aklını yitirmiş küresel emperyalist odaklara yardakçılık yapan Macron’u korku çemberi sımsıkı sarmış durumda. Macron, insandan korkuyor. Macron, adaletten korkuyor.

Hülasa, Macron, İslam ’dan korkuyor. Son birkaç yüzyılda bütün insanlık öğrendi ki; özgürlük Batı’da sadece bir slogandır. Batı iki değerden korkmaktadır aziz dostlar; adil dünyadan ve özgür insandan.

İslam da tam da bunu vaat etmektedir. Bütün insan hakları örgütlerinden, kişilerden, emek hareketlerine yön veren kuruluşlardan, kişilerden beklentimiz, çağrımız şudur: Özgürlük insanın, dünya insanlığın ikametgâhıdır. Renkleri, fikirleri ve inançları; hakaret etme, küçük görme, şiddeti çağırma aracı yapan, kendi kirli oyunları için saklama tezgâhları oluşturan, siyasi kimlikleri, ideolojik örgütlere ve emperyalist devletlere birlikte cevap vermeli, onlara yenilgiyi birlikte tattırmalıyız. İnancımız, farklı olabilir. Fikirlerimiz karşıt görünebilir. Ama çok temel bir ortaklığımız var; biz insanız ve dünyada birlikte yaşıyoruz. Hiç kimse, hiç kimsenin dinine, hükümlerine ve kutsallarına hakaret etme, onları yok etme hakkına sahip değildir ve olamayacaktır. Bizim gözümüzde Macron ve benzerleri emperyalistlerin amelesi, kapitalistlerin, finans baronlarının hademesidir. Güzel ahlak için gönderilmiş

Hz. Resulü hakaretlerine konu eden zihniyet, dünya üzerinden silinmeye mahkûmdur. Yıkılan ve yok olan sömürü ve onu var eden düzendir. İcra ve inşa edecek olansa inanan özgür insanın iradesi ve adil dünya düzeni mücadelesidir. Ve beklenen şudur ki, sefer insana mahsus, zafer imana dairdir.

Uyanan bu dünyayı selamlarken, gönlümüzce rahmet peygamberine salavat getiriyor ve bütün benliğimizle, bütün güzel sözlerin insicamıyla sesleniyoruz: Onlara inat değil, Ya Muhammed seni candan, yürekten seviyoruz.”